Rozmiar Czcionki
image_print

Aktualności

22 września – Europejski Dzień bez Samochodu i Międzynarodowy Dzień Nosorożca

Czy wiesz, że nosorożce żyją na naszej planecie już ponad 50 milionów lat? Na świecie jest tylko
5 gatunków tych zwierząt. Co ciekawe, pomimo masywnej budowy ciała nosorożce prowadzą aktywny tryb życia. Chyba najbardziej aktywny ze wszystkich nosorożców jest bohater Kampanii Kolejowe ABC II – Rogatek.

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To doskonała okazja, by wybrać kolej zamiast przemieszczać się transportem drogowym. W tym dniu obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Nosorożca. Można więc powiedzieć, że jest to również święto bohatera Kampanii Kolejowe ABC II, sympatycznego nosorożca Rogatka, który od wielu lat dba o bezpieczeństwo na terenach kolejowych. Rogatek jest wyjątkowym nosorożcem – można go zobaczyć w telewizji, internecie, usłyszeć w radiu, a nawet spotkać go osobiście podczas licznych imprez organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego. Na co dzień mieszka w miasteczku Peronowo, gdzie wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa niesamowite przygody.

Dzięki działaniom, które wspiera Rogatek, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznać najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Najmłodsi uczą się wraz z Rogatkiem odpowiedniego zachowania w pobliżu torów, na dworcach, peronach i w pociągach podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego w przedszkolach i szkołach. Dorośli mogą przypomnieć sobie o istotnych aspektach przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, słuchając i oglądając spoty edukacyjne z nosorożcem Rogatkiem. Wszyscy chętni mogą także poszerzać swoją wiedzę, uczestnicząc w wydarzeniach, grach i konkursach organizowanych w ramach Kampanii Kolejowe ABC II.

W Międzynarodowym Dniu Nosorożca i Europejskim Dniu bez Samochodu Rogatek zachęca zarówno dzieci, jak i dorosłych, by jak najczęściej korzystali z kolei i zawsze pamiętali o zasadach bezpieczeństwa.