Lekcje bezpieczeństwa z Kampanią Kolejowe ABC - Kolejowe ABC

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Czcionka:

Wysoki kontrast

Jak czytać znaki przed przejazdami kolejowymi? Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, gdy droga prowadzi przez obszary kolejowe? Jeszcze w tym roku dowiedzą się o tym dzieci z kilkunastu wybranych przedszkoli oraz szkół podstawowych podczas lekcji bezpieczeństwa prowadzonych w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Interaktywne zajęcia, gra symulacyjna i poruszanie się po miasteczku kolejowym – oto atrakcje, jakie czekają na przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, którzy w najbliższych tygodniach wezmą udział w lekcjach bezpieczeństwa kolejowego. Zajęcia prowadzone przez edukatorów Urzędu Transportu Kolejowego organizowane są na terenie całego kraju. Mają na celu szerzenie kultury bezpieczeństwa wśród najmłodszych, szczególnie w miejscowościach, w których w przeszłości dochodziło do wypadków lub niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych czy tzw. dzikich przejściach.

Podczas zajęć najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego poznają podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem kolei: gdzie można kupić bilet, czy można pozostawić bagaż bez nadzoru, co oznacza żółta linia na peronie, jak zachować się na przejazdach z rogatkami i bez rogatek, na peronie, dworcu i w pociągu.

W ramach „Kampanii Kolejowe ABC” staramy się dotrzeć do jak największej liczby dzieci, które chcemy edukować i informować o tym, jak należy zachowywać się w pobliżu torów, na dworcu czy w pociągu. Zależy nam na propagowaniu wiedzy i uczeniu prostych zasad, których przestrzeganie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa kolejowego. Wierzymy, że ciekawe zajęcia połączone z atrakcyjną formą przekazu przyniosą pozytywny efekt – zapewnia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Do tej pory edukatorzy z UTK odwiedzili już ponad 350 placówek, a do połowy grudnia przeprowadzą lekcje w kolejnych kilkunastu szkołach i przedszkolach. Zajęcia odbędą się między innymi w Skierniewicach, Bełdowie, Głownie, Łodzi, Warszawie, Zabrodziu i Mrozach.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.