Rozmiar Czcionki
image_print

Aktualności

Sukces Kampanii Kolejowe ABC II – podsumowanie działań

Realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego Kampania Kolejowe ABC II dotarła do milionów odbiorców w całej Polsce. Podczas konferencji zamykającej projekt, która odbyła się w trakcie 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, Prezes UTK podsumował działania i podziękował za współpracę przewoźnikom pasażerskim, Fundacji Grupy PKP i służbom.

21 września 2023 r. podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Kampania Kolejowe ABC II. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na stacjach czy w pociągach to główne tematy poruszane w ramach Kampanii Kolejowe ABC II prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego. Zrealizowany projekt to źródło wiedzy na temat właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, a bohater projektu, nosorożec Rogatek – jest prawdziwym wzorem do naśladowania. Akcja skierowana była do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów.

„Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przeprowadziliśmy szeroko zakrojone działania edukacyjne. Prowadzenie zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski, emisja spotów edukacyjnych u, a także pikniki i spotkania wakacyjne miały jeden cel – propagowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Kampania Kolejowe ABC II spowodowała, że w ostatnich latach zainteresowanie tematyką bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego oraz poruszania się w pobliżu obszarów kolejowych zdecydowanie wzrosło. Dziękuję wszystkim przewoźnikom, instytucjom i służbom, które zaangażowały się w promowanie wartości przekazywanych w ramach naszej akcji” –powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wojsko, Policja, Straż Pożarna, Straż Ochrony Kolei, Fundacja Grupy PKP, a także przewoźnicy kolejowi – Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, POLREGIO, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Szybka Kolej Miejska w Warszawie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa wpierały Kampanię Kolejowe ABC II, szerzyły wartości i wzorce odpowiedniego zachowania się na terenach kolejowych.

Pierwszym filarem projektu były zajęcia edukacyjne prowadzone w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. W ich trakcie dzieci poznały m.in. działanie zapór z sygnalizacją świetlną, znaczenie znaków drogowych, które można zobaczyć przed przejazdami, dowiedziały się, do czego służy żółta linia na peronie oraz jak ważne jest noszenie odblasków. Bezpłatne lekcje organizowane przez Urząd Transportu Kolejowego z powodzeniem łączyły naukę z zabawą. W ramach Kampanii Kolejowe ABC II przeprowadzonych zostało ponad 330 zajęć dla ponad 10,6 tys. dzieci.

Drugim filarem projektu była kampania w mediach, która obejmowała m.in. spoty edukacyjne emitowane w telewizji, kinach, radiu, internecie, działania na profilach w mediach społecznościowych, bilboardy, citylighty i wydarzenia specjalne. Wyprodukowanych zostało 5 edukacyjnych spotów animowanych skierowanych do dzieci oraz 3 spoty dla dorosłych, w których to dzieci przypominają starszym o tym, że w pobliżu torów zawsze warto używać wyobraźni. W telewizji obejrzało je ponad 35 mln odbiorców. Działania edukacyjne prowadzone były również w dzienniku elektronicznym Librus czy za pomocą narzędzi Google. Na portalach VOD spoty z nosorożcem Rogatkiem osiągnęły ponad 155 mln wyświetleń, a w serwisie YouTube – ponad 11 mln. Spoty emitowane w stacjach radiowych o największej słuchalności skierowane m.in. do kierowców samochodów usłyszało ponad 19 mln osób. Kampania Kolejowe ABC II była obecna także w kinach, na billboardach i citylightach w największych miastach w Polsce. Materiały edukacyjne z Rogatkiem wyświetlane były na ekranach i telebimach znajdujących się na terenach kolejowych oraz w pobliżu dworców kolejowych, a dzięki zaangażowaniu i wsparciu przedstawicieli rynku kolejowego – także w pociągach. Profile w mediach społecznościowych Kampanii Kolejowe ABC II zgromadziły łącznie ponad 100 tys. obserwujących.

Kampania ze swoją misją docierała również do odbiorców poprzez cieszące się dużą popularnością imprezy plenerowe. Odbyło się łącznie 8 rodzinnych pikników edukacyjnych w popularnych miejscowościach turystycznych oraz 2 duże wydarzenia, podczas których został wyświetlony wideomapping 3D. W imprezach plenerowych łącznie wzięło udział blisko 35 tys. osób z całej Polski. Akcję każdorazowo wspierały służby związane z bezpieczeństwem.

Rogatek podbił nie tylko serca dzieci. Ten wyjątkowy nosorożec ma fanów niemal w każdej grupie wiekowej. Druga edycja programu Kampania Kolejowe ABC odniosła ogromny sukces. Urząd Transportu Kolejowego planuje kontynuować działania, by dotrzeć do kolejnych roczników dzieci i młodzieży, a dorosłym wciąż przypominać o tym, co jest najważniejsze – o bezpieczeństwie.

Więcej informacji odnaleźć można na profilach Kampanii Kolejowe ABC II na Facebooku, Instagramie i TikToku.


Facebook: @kampania.kolejowe.abc
Instagram: @kolejowe_abc
TikTok: @kolejowe.abc
YT: @UTKKolejoweABC

„Kampania Kolejowe ABC II” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to druga edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest dofinansowana z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.