Rozmiar Czcionki
image_print

Aktualności

Wiosenny sezon podróży z Rogatkiem rozpoczęty!

Czas przywitać wiosnę. Pogoda jest coraz ładniejsza, dzień coraz dłuższy, więc warto pomyśleć o kreatywnym wypoczynku poza domem. Wiosna to idealny moment na podróże, aby cieszyć się pięknem kwitnącej przyrody. Z tej okazji bohater Kampanii Kolejowe ABC III, nosorożec Rogatek, zachęca do wiosennych wycieczek wszystkich miłośników kolei i nie tylko.

Dla wielu osób podróż pociągiem jest nie tylko praktycznym i bezpiecznym sposobem przemieszczania się, ale także ekscytującym doświadczeniem, które pozwala podziwiać piękne krajobrazy bez pośpiechu i stresu związanego z podróżowaniem samochodem.

Kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu lądowego, jednak aby podróż pociągiem była w pełni bezpieczna i przyjemna dla Ciebie, a także innych pasażerów, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych reguł. Nosorożec Rogatek przypomina o kluczowych zasadach, których warto przestrzegać podczas każdej podróży pociągiem.

  • Przed wejściem do pociągu upewnij się, że masz przy sobie ważny bilet i dokument potwierdzający tożsamość

Pamiętaj, że posiadanie ważnego biletu i dokumentu tożsamości jest kluczowe dla udanej podróży pociągiem. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i będziesz mógł cieszyć się podróżą bez obaw o formalności.

  • Nie słuchaj muzyki na peronie – poczekaj, aż wsiądziesz do pociągu

Słuchając muzyki na słuchawkach, jesteśmy bardziej skupieni na dźwiękach z odtwarzacza niż na otaczającym nas środowisku. Może to sprawić, że nie zauważymy nadjeżdżającego pociągu, ostrzeżenia lub innych istotnych dźwięków, które mogą być sygnałem zagrożenia na peronie.

  • Czekając na pociąg, nie zbliżaj się do krawędzi peronu

Jeśli przebywasz na peronie, pamiętaj, aby nie przekraczać żółtej linii bezpieczeństwa. Jest ona tam po to, aby ustalić bezpieczną granicę dla podróżnych i zaniechać nieszczęśliwym wypadkom związanym z wjazdem rozpędzonego pociągu na peron. Wiemy, że pociągi bywają imponujące, ale – jak podkreśla Rogatek – lepiej podziwiać je z bezpiecznej odległości.

  • Pamiętaj, by nie zostawiać bagażu bez opieki

Będąc już w pociągu pilnuj swojego bagażu – warto o tym pamiętać, bo późniejszy proces odzyskiwania rzeczy z pociągu kursującego po całej Polsce może być problematyczny i stresujący. To działa też w drugą stronę – jeśli tylko zauważysz bagaż pozostawiony sam sobie, niezwłocznie zgłoś to pracownikowi pociągu, który powiadomi odpowiednie służby.

  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania do pociągu i wysiadania z niego

Podczas wsiadania do pociągu oraz wychodzenia z niego zwróć uwagę na krawędź peronu, aby nie potknąć się i nie wpaść na tory. Przed wsiadaniem upewnij się, że wsiadasz do odpowiedniego wagonu i zwróć uwagę na kierunek ruchu pociągu, aby uniknąć błędów.

  • Nie opieraj się o drzwi w pociągu

Będąc w pociągu, zajmij miejsce wyznaczone na bilecie. W przypadku braku gwarancji miejsca siedzącego pamiętaj, żeby nie opierać się o drzwi pociągowe – to nie jest bezpieczne i może doprowadzić do zagrożenia w przypadku awarii lub gdy przegapimy planowany postój.

Ciekawym wiosennym doświadczeniem może być podróż kolejami wąskotorowymi. Koleje wąskotorowe często prowadzą przez malownicze tereny wiejskie, przepiękne lasy, urokliwe miasteczka i nadmorskie miejscowości, co sprawia, że podróż staje się nie tylko sposobem na dotarcie do celu, ale także niezapomnianą przygodą. Są one usytuowane w każdym województwie, a rocznie korzysta z nich kilkaset tysięcy podróżujących. Więcej informacji o kolejach wąskotorowych w Polsce można znaleźć m.in. w przewodniku na stronie Urzędu Transportu Kolejowego. https://utk.gov.pl/pl/dokumenty-i-formularze/opracowania-urzedu-tran/19993,Poznaj-polskie-koleje-waskotorowe-2023.html

Kampania Kolejowe ABC III realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, propagującej zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest dofinansowana przez Unię Europejską z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.