Rozmiar Czcionki
image_print

Aktualności

Wyniki konkursu na zimowe opowiadanie z Rogatkiem!

Ferie zimowe to idealny czas, by powtórzyć z dziećmi zasady bezpieczeństwa. Ich znajomość z pewnością przyda się zarówno podczas wyjazdów, jak i codziennego korzystania z transportu kolejowego. By zachęcić najmłodszych do nauki poprzez zabawę, zorganizowaliśmy konkurs „Kolej na zimowe opowiadanie z Rogatkiem”. Uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie o bezpiecznym spędzeniu ferii z nosorożcem Rogatkiem – bohaterem Kampanii Kolejowe ABC.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z trzech grup wiekowych: 4-6 lat, 7-9 lat oraz 10-12 lat. Wyróżnieni laureaci otrzymają pakiety edukacyjne zawierające: książkę edukacyjną „Kampanii Kolejowe ABC II”, kolorowankę „Kolejowe przygody nosorożca Rogatka”, upominki odblaskowe, kredki, dużą maskotkę Rogatka oraz pendrive.

Poniżej publikujemy fragmenty nagrodzonych opowiadań:

W grupie wiekowej 4-6 lat zwyciężyła Maja (6 lat):

Gdy wysiedliśmy zauważyliśmy chłopca, który chciał wsiąść do pociągu, gdy ten już odjeżdżał. Rogatek zaczął mu tłumaczyć, że po tym, jak zagwiżdże konduktor nie można wsiadać już do pociągu, bo może nam się stać krzywda. Trzeba poczekać na następny pociąg. Chłopiec nazywał się Filip i zapytał czy może dołączyć do nas, oczywiście zgodziliśmy się. Rogatek kontynuował swoją opowieść o zachowaniu na stacji.

Wśród dzieci w wieku 7-9 lat nagrodziliśmy pracę Kasi (9 lat):

(…) W sobotę wcześnie rano poszliśmy na stację PKP. Rodzice powiedzieli, abym nie zbliżała się do torów, bo to niebezpieczne. Nie musieliśmy długo czekać. Pociąg oznajmił swoje przybycie głośnym gwizdkiem. Weszliśmy, zapakowaliśmy walizki i usadowiliśmy się w naszym przedziale. Po drodze mijaliśmy niestrzeżony przejazd kolejowy. Tata wytłumaczył mi, że przed takim przejazdem trzeba się zatrzymać. (…) Mi i Rogatkowi bardzo się podobało. Pamiętajcie nie tylko dobra zabawa jest najważniejsza, ale także bezpieczeństwo!

Wśród nadesłanych prac z grupy 10-12 lat żadna nie spełniała warunków udziału w konkursie określonych w regulaminie. W związku z tym postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić pracę Ksawiera (8 lat), który przysłał niezwykle barwną i długą opowieść o zimowych feriach z Rogatkiem.

(…) Rozglądając się po dworcu kolejowym, nagle usłyszałem głos z megafonu, informujący, że mój pociąg do Warszawy, niedługo przyjedzie na peron pierwszy, tor drugi. Zawsze uważnie trzeba słuchać tych informacji. To pozwala na to, aby spokojnie przemieścić się na odpowiedni peron i tam bezpiecznie oczekiwać na pociąg. Czekając już na przyjazd, nigdy nie zbliżam się do torów. Zawsze stoję za żółtą linią. To bezpieczna odległość. (…) Podczas podróży Rogatek opowiadał mi o różnych zasadach zachowania np. o tym, że nie przeszkadzamy innym, nie rozmawiamy głośno i nie słuchamy głośno muzyki. Rogatek zawsze powtarza, że pamiętając o swojej wygodzie, nie można zapomnieć o komforcie innych współpasażerów.

Z laureatami skontaktujemy się mailowo w celu przekazania nagród.

Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom!